سایت الکترونیک پیروز شفق

پردازنده موبایل

کدام پردازنده موبایل قوی‌تر است؟

صحبت درباره پردازنده موبایل بحث مفصلی است که طرف‌داران خاص خودش را دارد، از افرادی که به‌نوعی عاشق سینه‌چاک هستند تا کسانی که باتوجه‌به قابلیت‌های دیگر تلفن همراه این پردازنده را ستایش می‌کنند.

اهمیت این قطعه در تمامی تولیدات امروزی به‌قدری بالا است که می‌توان از آن به‌عنوان مروارید درون صدف هر قطعه ساخته شده و سیستم پیچیدهٔ امروزی نام برد.

این مقایسه تنها مختص موبایل های اندروید است

پردازنده موبایل
انواع پردازنده موبایل

چند نوع پردازنده موبایل وجود دارد؟

پردازنده‌های موبایل در چند کمپانی بخصوص خلاصه می‌شوند که هر کدام از این برندها قدرت‌های خاص خودشان را دارند و با معماری و روش تولید مخصوص به خودش تولید می‌شود که به‌نوعی هر کدام از این قطعات را عملاً منحصربه‌فرد می‌کند.

کمپانی‌های مختلفی دست به تولید پردازنده موبایل می‌زنند که می‌توان در بین آن‌ها به اسامی مهم و بسیار محبوبی اشاره داشت.

Qualcomm snapdragon

Mediate

Exynos

Kirin

در ادامه به توضیح هرکدام از این برندها و جدیدترین نمونه ساخته شده توسط آنها می‌پردازیم.

اسنپ دراگون
پردازنده موبایل کوالکام اسنپ دراگون

Snapdragon  اژدهای خوش‌خط‌وخال آمریکایی:

پردازنده موبایل اسنپ‌دراگون رفتاری مشابه با اسمش دارد، اژدهایی خفته در دل موبایل که کافی است با تکه چوبی کمی به او سیخونک بزنید تا قدرتی مهیب را با چشمان خود ببینید.

دلیل این قدرت بسیار زیاد در  پردازنده موبایل اسنپ‌دراگون کیفیت ساخت و نوع معماری منحصربه‌فرد این برند است که می‌تواند به‌خوبی تمامی کارهای سختی که از یک موبایل انتظار دارید را به‌راحتی قدم‌زدن در پارک انجام دهد.

البته فراموش نکنید که شما در حال قدم‌زدن با یک اژدهای خفته در داخل موبایل خود هستید پس تصور نکنید که مابقی افراد توان مقابله با این حجم از قدرت را دارند (مراقب باشید زیاد فخر نفروشید ☺)

همه این خوبی‌ها با ترکیب با تکنولوژی شارژ منحصربه‌فردی به اسم quick charge تجربه‌ای خوشایند از طعم قدرت پردازش را برای شما دارد.

پردازنده مدیاتک
پردازنده موبایل مدیاتک

Mediatek  بی‌سروصدا و بی حاشیه ولی قدرتمند:

زمانی که از کمپانی مدیا تک صحبت می‌کنیم یاد افرادی میفتم که در یک شهر متوسط زندگی می‌کنند، افرادی که صبح تا شب با تلاشی مثال‌زدنی و باقدرت بدنی بالا کارهای روزمره را به انجام می‌رسانند و حتی خم به ابرو نمی‌آورند.

این کمپانی تراشه‌های خودش را تا حد متوسط رو به بالایی تقویت می‌کند و مانند یک فرد قوی‌هیکل این پردازنده هم از پس هر کاری که به او بدهید بر میاید.

مشکلات مختلفی هم‌بارها از این تراشه گفته شده که می‌توان به گرمای زیاد در حین کار، مصرف بیشتر باتری و…. اشاره داشت.

این نوع از پردازنده‌های موبایل اغلب برای توان پردازشی متوسط و مطلوب طراحی شده‌اند و نمی‌توان از این پردازنده انتظار شوالیه با اسب سپید را داشت.

البته این کمپانی هم در بحث شارژ سریع کم‌کاری نکرده و تکنولوژی شارژ مناسبی به اسم pump express دارد که در نوع خود تکنولوژی بسیار خوبی است.

اهمیت پردازنده موبایل چیست؟

فرض کنید قرار است مسیری 100 متری را به‌صورت مستقیم با خودرو برانید، در این مسیر منظره‌های زیبایی هم خواهید دید که کار ثبت تصاویر، پردازش، بهبود نور، انجام کارهای محول شده و خیلی از کارهایی که ممکن است از شما وقت بگیرد بر عهده این خودرو خواهد بود.

دو انتخاب برای شما وجود دارد، انتخاب اول خودرویی با گیربکس دستی و نم‌هایت سرعت 100 کیلومتر بر ساعت که قابلیت ثبت تصویر در سرعت 50 کیلومتر را دارد و هر بار که می‌خواهید عکسی تهیه کنید باید سرعت را کاهش داده و فشار به موتور را کمتر کنید تا تصویری حدوداً مناسب برای شما ثبت شود.

انتخاب دوم شما یک خودروی الکتریکی با نهایت سرعت 200 کیلومتر بر ساعت با قابلیت ثبت تصاویر در سرعت 150 کیلومتر و پردازش آنی نور و رنگ است.

شما کدام را انتخاب می‌کنید؟ مسلماً خودروی الکتریکی که حدوداً از پس تمام وظایفی که در صورت عدم توانایی باید  شما انجام دهید را انتخاب می‌کنید.

فکر می‌کنم اهمیت پردازنده موبایل با این مثال به‌خوبی برای شما آشکار شده است.

اگزینوس سامسونگ

شوالیه با اسب سپید سامسونگ یا  exynos

سامسونگ باتوجه‌به قدرت‌گیری بسیار زیاد سری تراشه‌های  اسنپ‌دراگون سری اگزینوس را برای مقابله با  این قدرت بزرگ تدارک دید.

البته سامسونگ تابه‌حال نتوانسته برندهای دیگر تولیدکننده گوشی تلفن همراه را به استفاده از این تراشه مجاب کند؛ ولی در موبایل‌های تولید خودش از این تراشه به‌خوبی استفاده می‌کند.

در رویارویی برندهای تولیدکننده پردازنده موبایل تصویری در ذهن بیننده می‌تواند رسم شود آن تصویر چیزی نیست جز جدال شوالیه و اژدها که دراین‌بین برخی اوقات شوالیه پیروز است و برخی اوقات اژدهای پیر.

پردازنده هواوی
پردازنده هواری کیرین
زمین‌بازی محصور شده و نسبتاً باز هواوی با kirin

کمپانی هواوی باتوجه‌به تحریم‌های انجام شده از طرف دولت آمریکا و نیاز شدید به تولید پردازنده اختصاصی سری پردازنده‌های “کیرین” را برای خود تدارک دید که در زمینی محصور شده آن‌قدر ورزیده شود تا بتواند با برندهایی مانند کوالکام و سامسونگ مقابله کند.

نظر شما در مورد بهترین پردازنده موبایل چیست؟ شما کدام تراشه را بیشتر از بقیه دوست دارید؟

اگر دویت دارید بدانید که شبیه این وظیفه را  در خودرو چه قطعه ای انجام میدهد میتوانید مقاله ایسیو ما را مطالعه نمایید.

لینک منبع

 
 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

اسکرول به بالا