سایت الکترونیک پیروز شفق

پرینتر سوزنی

آشنایی با پرینتر سوزنی

فناوری به کار رفته در پرینتر سوزنی بسیار قدیمی است. در واقع اولین چاپگرهایی که توسط بشر اختراع شدند، با استفاده از این فناوری کار می کردند و به همین علت با انواع پرینتر امروزی تفاوت های بسیاری داشتند. ماشین های تحریر دستی نیز شباهت بسیاری به این نوع چاپگرها دارند. محبوبیت و کاربرد زیاد این پرینتر باعث شده است که همچنان مورد استفاده قرار گیرد. در این مقاله قصد داریم توضیحاتی در مورد این نوع چاپگر ارائه دهیم و شما را بیشتر با آن آشنا کنیم.

پرینتر سوزنی چیست؟

پرینتر سوزنی هم برای تصاویر سیاه و سفید و هم برای تصاویر رنگی کاربرد دارد. به همین دلیل در دو نوع تک رنگ و رنگی تولید می شود. این پرینترها دارای مدل های مختلفی هستند که در قسمت های بعدی در مورد آن ها توضیح می دهیم. پرینترهای سوزنی تک رنگ برای چاپ کاغذهای متنی مناسب هستند و سرعت خوبی دارند.

این نوع پرینترها با ایجاد نقطه روی صفحه چاپ را انجام می دهند. بنابراین هر چه تعداد نقاط بیشتر باشد، کیفیت چاپ بهتر خواهد بود. البته قابلیت چاپ در این پرینترها بسیار محدود است. کیفیت آن نسبت به پرینترهای جوهر افشان یا لیزری بسیار کم تر است. اما سرعت بیشتری دارد.

پرینتر سوزنی

این نوع پرینتر چگونه کار می کند؟

در این نوع پرینتر، سوزن ها به ریبون جوهری ضربه می زنند. با این کار هر کاراکتر چاپ می شود. تعداد سوزن های موجود در پرینتر بین ۹ تا ۲۴ پین متفاوت است. هر چه تعداد پین ها بیشتر باشد، نقاط چاپ شده بیشتر هستند و کیفیت کار بالاتر خواهد بود.

سرعت پرینتر سوزنی را با توجه به تعداد کاراکتری که در ثانیه چاپ می کند، اندازه می گیرند. واحد آن نیز CPS و مخفف عبارت character per second است. این سرعت به مدل و نوع پرینتر سوزنی بستگی دارد. به طور متوسط سرعت پرینترهای سوزنی بین ۵۰ تا ۵۰۰ کاراکتر در هر ثانیه است.

روش کار پرینتر سوزنی شبیه به ماشین های تایپ قدیمی است. به همین دلیل هنگام چاپ سر و صدای بیشتری نسبت به پرینترهای مدرن ایجاد می کند.

 

مدل های مختلف پرینتر سوزنی

اساس کار پرینترهای سوزنی شبیه به یکدیگر است. اما دارای سه نوع هستند که در ادامه توضیحاتی در مورد هر کدام ارائه خواهیم داد.

پرینترهای ماتریس نقطه ای

در این پرینترها کاغذ روی درام پرس و به این روش کاراکترها چاپ می شوند. بعد از به پایان رسیدن هر خط، کاغذ رو به جلو می رود. ریبون نیز بین کاغذ و سوزن ها قرار می گیرد. هد پرینت در این نوع پرینتر سوزنی به صورت الکترومغناطیسی حرکت می کند و طی حرکت به ریبون ضربه می زند. ضربه به ریبون منجر به چاپ جوهر روی کاغذ می شود.

پرینتر سوزنی

پرینتر چرخ آفتابگردان

این نوع پرینتر سوزنی شباهت بسیاری به ماشین های تحریر دستی دارد. هد پرینت های این نوع از چاپگر روی چرخ دنده های فلزی و پلاستیکی نصب می شود. این چرخ دنده ها شبیه به گل آفتابگردانی هستند که گلبرگ دارند. روی هر گلبرگ کاراکترهای کوچک و بزرگ وجود دارد و با هر حرکت به جوهر ضربه می زند. این ضربه باعث پیاده سازی طرح کاراکتر روی کاغذ می شود. این پرینترها سرعت بالایی ندارند و به بسیاری از سیستم های کنونی متصل نمیشوند.

پرینتر سوزنی

محصولات گروه پرینتر ما را مشاهده نموده اید؟
پرینتر خطی

این پرینتر به صورت همزمان چند کاراکتر را روی یک خط چاپ می کند. درام این دستگاه بزرگ است و می چرخد. به همین دلیل مکانیزم کار آن به پرینتر چرخ آفتابگردان شبیه است. سوزن های موجود در هد پرینت الکترومغناطیسی به درام ضربه می زند و کاراکترها را چاپ می کند.

 

این نوع پرینتر سوزنی سرعت بالایی دارد، اما سر و صدای آن نیز نسبت به سایر مدل ها بیشتر است. به همین دلیل کاربرد بیشتری نسبت به دو مدل پرینتر قبلی دارد.

ویژگی های پرینتر سوزنی

پرینترهای جوهر افشان و لیزری اطلاعات یک صفحه را به صورت کامل دریافت و سپس آن را چاپ می کنند. اما پرینترهای سوزنی اطلاعات را خط به خط دریافت و چاپ می کنند. بنابراین به حافظه ی کم تری نسبت به سایر پرینترها نیاز دارند.

هدهای پرینتر سوزنی می توانند تا دویست میلیون کاراکتر را چاپ کنند. آن ها برای چاپ اطلاعاتی که تا چند صفحه طول می کشند، از کاغذهای پیوسته استفاده می کنند. کاغذ به کار رفته در پرینترهای ماتریس نقطه ای و خطی کاغذ تراکتورید است.

به طور کلی هزینه این پرینترها نسبت به سایر چاپگرها بسیار کمتر است. خیلی کم خراب می شوند و جوهر زیادی مصرف نمیکنند. طول عمر مفید آن ها به طور متوسط ده سال است.

پرینتر سوزنی

کاربرد پرینتر سوزنی چیست؟پرینتر سوزنی خطی

با توجه به آنچه گفته شد دانستیم که تنها مزیت پرینترهای سوزنی سرعت بالای آن هاست! اگر کمی فکر کنید، متوجه می شوید که این وسیله بیشتر در اداره ها مورد استفاده قرار می گیرد. رسید های بانکی و اداره های دیگر نیازی به کیفیت بالا ندارند. تنها کافی است اطلاعات مورد نیاز کاربر را روی یک برگه چاپ کنند. چیزی که برای آن ها اهمیت دارد، سرعت بالای کار است. دقیقا به همین دلیل است که در این مراکز از پرینترهای سوزنی استفاده می شود. البته معمولا سایر انواع پرینتر نیز در کنار آن ها وجود دارد تا کاغذهای مهم تر را چاپ کنند. کاربرد دیگر این پرینترها برای چاپ فاکتور در فروشگاه ها است.

تجربه شما در مورد پرینتر سوزنی چیست و با چه مدل ها و چه برند هایی کارکرده اید؟ آیا در مورد استفاده از این نوع چاپگر ها نکته ای وجود دارد؟ لطفا با نوشتن نظرات دیگر دوستان را در امر بهتر کارکردن با این وسایل راهنمایی نمایید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

اسکرول به بالا